З історії Української Народної Партії
В 1989 році було засновано першу в УРСР демократичну масовуорганізацію, опозиційну до правлячого комуністичного режиму – Народний рух України за перебудову. Цей громадський рух об’єднав всіпатріотичні сили, які ставили за мету досягнення державного суверенітету України та побудову демократичної держави. Головою організації було обрано Івана Драча.
В 1991році Реалізовано головний пункт програми організації – Україна стала незалежною державою. У Верховній Раді 1-го скликання депутати від громадської організації ініціювали створення першого в історії українського парламенту демократичного депутатського об’єднання – Народна Рада, перебуваючи в меншості, це об’єднання відіграло вирішальну роль в ініціюванні та прийнятті всіх реформістських законів.
В 1993 році Громадський рух Народний рух України за перебудову був проголошений політичною партією. До складу партії увійшли представники національно-демократичних сил, середяких були теперішні представники УНП. Головою партії було обрано В’ячеслава Чорновола.
В 1999 році 28 лютого було скликано Х позачергові Всеукраїнські Збори на яких головою НРУ було обрано Юрія Костенка. Не погоджуючись з цим менша частина членів Центрального проводу не визнавши статутні рішення Х Всеукраїнських Зборів, провела 7 березня свій окремий З’їзд на якому було підтверджено повноваження В’ячеслава Чорновола.
Не бажаючи поглиблювати конфлікт серед колишніх однодумців, 18 грудня 1999 року було утворено, в тому числі базі частини обласних осередків НРУ, політичну партію Український Народний Рух (згодом перейменовано в Українську народну партію). Головою УНР було обрано Юрія Костенка. Цього ж року Юрій Костенко – кандидат у Президенти України. На виборах його підтримали 510 623 виборці.
В 2000 році Український Народний Рух делегував своїх представників до першого в Україні демократичного уряду Віктора Ющенка, підтримував уряд законодавчо і політично.
2000-2001 роках Український Народний Рух ініціював об’єднаннянаціонально-демократичних сил для спільноїучасті в парламентських виборах 2002 році. З його ініціативи створено об’єднання демократичних сил “Українська правиця”, до якого увійшли близько 50 громадських організацій та політичних партій. “Правиця” стала прообразом виборчого блоку національно-демократичних сил. Розуміючи тогочасну спільність політичних позицій та необхідність об’єднання політичних сил демократичного спрямування разом з Народним Рухом України партія започаткувала формування широкого об’єднання на парламентські вибори 2002 року – Блоку “Наша Україна”.
В 2002 році Як один з ініціаторів та засновників блоку “Наша Україна”, УНР брав участь у виборах-2002. Блок набрав майже 24% голосів. У складіфракції блоку «Наша Україна» Український Народний Рух був представлений партійною депутатською групою.
В 2003 році, а саме 25 січня на IV З’їзді партії Український Народний Рух було перейменовано в Українську Народну Партію.
В 2004 році – Українська Народна Партія підтримала кандидатуру Віктора Ющенка на президентських виборах та була базовою політичною силою, зокрема 57 тисяч членів партії входили до складу виборчих комісій, кожен четвертий був керівником штабу, 7 тисяч членів УНП – спостерігачами.
В 2005 році На основі партійної групи УНП в парламенті створено фракцію Української Народної Партії, до складу якої увійшли понад 20 народних депутатів.
В 2006 році Українська Народна Партія була ініціатором створення та основою Українського Народного Блоку Костенка і Плюща. На виборах до Верховної Ради за Блок проголосували 1,89% громадян. На виборах до місцевих органів влади представники партії отримали понад 10 тисяч мандаті в депутатів обласних, міських, районних, сільських та селищних Рад, а також міських, сільських та селищних голів. Влітку, одразу після формування у Верховній Раді “антикризової коаліції”, УНП виступила з вимогою до Президента про розпуск парламенту. Восени УНП ініціювала в усіх обласних та більшості районних центрів проведення “круглихстолів” правих партій щодо об’єднання з НРУ. 20 грудня УНП та НРУ підписали Декларацію про відновлення організаційної єдності.
В 2007 році УНП, НРУ, УРП “Собор”, РХП та Партіявідродження села підписали Меморандум “Про створення блоку національно-демократичних та патріотичних сил”.
Післяоголошенняпозачерговихпарламентськихвиборів, УНП, НРУ та УРП «Собор» створили блок «УкраїнськаПравиця». У липні 9 партій – партії «Правиці», «Народний Союз Наша Україна» та партії, щоутворили блок «Народна самооборона», підписали угоду про створеннявиборчого блоку «Наша Україна – Народна самооборона». У складіцього блоку Українська Народна Партія взяла участь у позачерговихвиборах 30 вересня.Блок набрав близько 14% голосів. Українська Народна Партіябула представлена у ВерховнійРаді IV скликання у фракції блоку «Наша Україна – Народна самооборона» 6 (шістьома) представниками.
В 2010 році Українська Народна Партія висунула кандидатом на пост Президента України голову партії Юрія Івановича Костенка.
За результатами місцевих виборів 2010 року Українська Народна Партія здобулапонад 3000 тисячі мандатів рад різних рівнів та міських, селищних, сільських голів.
В 2012 році Голова УНП Юрій Костенко призупинив своє членство в партії та склав повноваження голови партії. Виконання обов’язків голови було покладено на Першого заступника Голови УНП Івана Зайця.
В травні 2013 року відбулась чергова спроба об’єднання Української Народної Партії та Народного Руху України. Для чого було розроблено ряд нормативних документів, які забезпечували механізм об’єднання на паритетних засадах (Слід зазначити, що в чинному законодавстві відсутні механізми об’єднання партій). Але в ході об’єднавчих процесів партнерські домовленості були порушені. Після чого більше 2/3 партійних організацій УНП прийняли рішення про організаційне відновлення діяльності Української Народної Партії.
В жовтні 2013 року на З’їзді партії головою Української Народної Партії було обрано Олександра Клименка – голову Донецької обласної організації УНП.
В 2014 році З’їзд Української Народної Партії підтримав кандидатуру голови партії Олександра Клименка як кандидата на пост Президента України.
На парламентських виборах 2014 року Українська Народна Партія була представлена рядом кандидатів в мажоритарних одномандатних округах. Отримала представництво в парламенті в особі заступника голови УНП – Тараса Пастуха та представника УНП з Вінниччини – Миколи Кучера.