Історія повторюється – Юрій Костенко

Автор Юрій Костенко – голова Української народної партії

Авторитетне західне англомовне видання POLITICO днями поцікавилось моїми міркуваннями, підсумками та прогнозами щодо важливих подій минулого та сьогодення України. Пропоную короткий виклад опублікованого виданням інтерв’ю.

Майже 30 років тому, дотримуючись Будапештського меморандуму, Україна відмовилася від ядерної зброї в обмін на обіцянки миру. США, РФ і Велика Британія зобов’язалися поважати незалежність, суверенітет та існуючі кордони України, ніколи не використовувати свою зброю проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України.

Озираючись назад, ядерне роззброєння України, як воно відбулося, було жахливою помилкою. Обіцянки Росії виявилися порожніми. Росія відверто збрехала, коли запропонувала безпеку в обмін на українську ядерну зброю.

Історія повторюється. Росія оточує нашу державу понад 100-тисячним військом і вимагає від західних країн відмовитися від ключових засобів захисту України і гарантувати, що ми ніколи не вступимо до НАТО.

І хоча західні лідери раніше називали ці пропозиції Росії неприпустимими, вони можуть врешті-решт почати тиснути на Київ до іншої угоди з безпеки – такої, коли Москва відступить і відведе свої війська від українських кордонів в обмін на те, що Україна позбудеться своїх амбіцій щодо НАТО.

Західні лідери донедавна буди єдині у відмові надати Путіну таку гарантію, але останніми днями їхня риторика змінилася. Зокрема насторожують останні заяви лідерів західних країн, як-от канцлера Німеччини Олафа Шольца, який після зустрічі з Путіним визнав, що вступ України до НАТО не буде «на порядку денному» протягом багатьох років.

Хочу застерегти українську владу і західних лідерів: в жодному разі не можна зараз дозволити повторитися тому, що сталося в 1994 році.

Мене дуже хвилює те, що зараз виникає ситуація подібна до тієї, що склалася на початку 1990-х. Україна знову стає центром великих політичних авантюр, в результаті яких наша держава може піти на чергові поступки. Вони можуть обернутися трагедією не лише для України, але й для всього цивілізованого світу.

У 2014 році Росія порушила свої зобов’язання, анексувавши Крим і розв’язавши війну на сході України. А до того були російські зазіхання на острів Тузла, газовий шантаж… Зрештою, нинішнє нарощування російських військ на кордоні України, військовий тиск з боку Кремля – події не лише останніх кількох місяців.

Агресивні дії Кремля для нинішніх лідерів України і західних країн мають означити лише одне – ви не можете забезпечити безпеку України через зобов’язання на папері. Історія показує: щось підписане Росією, ніколи не означає, що вона буде це поважати і дотримуватись. Росія ніколи не припинить свої спроби відновити контроль над територіями колишньої Радянської імперії.

Я не вважаю, що Україна обов’язково повинна була залишатися ядерною державою. Натомість країна надто рано позбулась ядерної зброї в обмін на обіцянки миру та безпеки з боку Росії. Україна ще певний час мала б керувати власним ядерним роззброєнням і триматися доти, доки не отримала б більш стійкого захисту від західних союзників, наприклад, у вигляді членства в НАТО, замість того, щоб обмінюватися короткостроковими поступками на обіцянки миру та безпеки.

Загрози Україні в результаті її ядерного роззброєння тепер мають тривожні наслідки для безпеки та дипломатичної довіри на всій планеті. Те, що сталося в 2014 році і те, що ми бачимо сьогодні, повністю знищило безпеку та довіру, створену після Другої світової війни.

Західним лідерам і дипломатам вкрай важливо сьогодні не повторювати помилки Будапештського меморандуму і не чинити нині тиск на Україну, заради отримання чергових кремлівських «гарантій безпеки». Довіра вже давно зруйнована.

Цивілізованому світу необхідно раз і назавжди винести головний урок Будапештського меморандуму: ніколи не довіряйте російським «гарантіям безпеки».

Повний текст інтерв’ю знаному західному англомовному виданню POLITICO за посиланням: https://www.politico.eu/article/ukraines-nuclear-lesson-with-russia-written-guarantees-can-be-worth-little/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *